Таксь, я в історії терноп пошниряла, і вот і напишу що там надибала цікавого, ну можливо хтось це читав а можливо й ні, тому тернополяни повинні знати чим гордитись :
Піл час Другої світової війни місто було серйозно зруйноване. Більше 90 % будинків не збереглося. Проте певні архітектурні будівлі вдалося реставрувати. Серед пам'яток архітектури Тернополя згадуються такі як:
Палац Тернопільського замку 1540-ого року
Костьол монастиря домініканів, келії 1749-1779рр.
Воздвиженська церква кінця XVI століття
Тернопіль — одне з небагатьох міст у світі, в самому центрі яких є така велика водойма, причому оточена відразу кількома парками. Тернопільський став є символом міста. Якщо інші західноукраїнські міста пишаються архітектурною спадщиною, то гордість Тернополя — його блакитне плесо.
Ну якщо комусь цікаво то почитайте про історію створення і занепаду ставу, бо я впевненна що цього більшість незнає.
Тернопільський став був заснований майже в той самий час, що й Тернопіль. 15 березня 1548 року Ян Тарновський, засновник Тернополя і власник фортеці, отримує привілей на будівництво греблі та створення ставу. Збудовано водойму в заплаві річки Серет як оборонну ланку від нападів турків і татар, що забезпечує фортеці Тарновського стати ще більш неприступною. Межі ставу в середині XVI століття становлювалися: від Кутківець до Тернопільського замку з заходу на схід. Вздовж львівської дороги, що виходила із однойменної брами, було збудовано високу греблю. У привілеї 1550 року Ян Тарновський серед ігших повинностей міщан зазначає, що в їх обов'язки входить направа греблі великого ставу, водоспуску і лотоків. Спуск ставу давав що три роки прибуток 16-24 тисячі золотих. В той час довжина ставу становила 7 км, ширина — 2-3 км.
В загальному, став мав значне господарське значення. У XVII столітті на ньому працювало чотири млини, що приносило великі прибутки місту. В озері розводили багато риби. Вже на початку ХХ століття водойму взяв у оренду тернопільський підприємець Володимир Трач. Він експортував рибу до багатьох міст Польщі. Загалом в це час, в озері водилися щуки, окуні, коропи, карасі та інші види риб.
Став часто зазнавав занепаду. Це ставалося під час татарських і тупецький нападів. Прот найбільше щанепав став міжвоєнний період ХХ століття, коли Тернопіль перебував під польською владою. Водойма мала низький рівень води, до того ж вона була замуленою. Став сильно заростав.
До середини ХХ століття між Старим замком та Надставною церквою існував найдавніший район Тернополя — Підзамче. Тут же знаходився і міський ринок, від якого походить назва сучасної вулиці — Старий ринок. На Підзамчі мешкали переважно ремісники та рибалки. В наш час ця історична місцевість не збереглась. Залишилось лише два будинки, що колись оточували ринок, та кілька будинків на вулиці Над ставом.
Під час Другої Світової війни Тернопільський став був повністю знищений. В п'ятдесятих роках минулого століття відбувається масштабна відбудова Тернополя. Тернопільський ста міста стали відновлювати у 1956 році, коли було прийнято рішення про підпорядкування всіх водних ресурсів місцевій владі. Тоді збудували нову дамбу, а рівень води став вищим, ніж був раніше. Нове водосховище зайняло значно більшу площу — понад 300 гектарів, і назвали його Комсомольським озером.
Між водоймою та центром міста заклали парк імені Шевченка, який протягнувся вздовж східного берега озера. Був споруджений острів Кохання.
У 60-их рр. пляж біля Старого замку ліквідували. Натомість створили стоянку для катерів, яхт і моторних човнів. Біля Старого замку збудували центральну пристань. Широкі сходи, що ведуть до неї, розділив каскад штучних водоспадів, який назвали «Сльози Гронського». Гронський у той час був головним архітектором міста. На березі новоствореної зеленої зони збудували ресторан «Поплавок», з тераси якого відкривався вид на центральну частину міста. Біля ресторану створили новий пляж. Згодом його назвали Ближнім. Неподалік села Пронятин створили ще один пляж, який дістав назву «Дальній». У сімдесятих роках двадцятого століття стоянку човнів перенесли на протилежний берег міста. Там же був створений Морський клуб.: